понеделник, 28 ноември 2011 г.

В СЛИВЕН УЧРЕДИХА ШКОЛА ЗА МЛАДИ ЛИДЕРИ

Първият семинар на новосъздадената Школа за млади лидери се проведе Сливен.  Инициативата се организира по идея и с подкрепата на г-жа Кръстанка Шаклиян, член на Централния изпълнителен съвет на ПП Българска нова демокрация, която даде и официалния й старт.
„Днес вие правите крачка към своята пълноценна реализация като бъдещи управници, политици, дипломати, лидери в своите области – обърна се г-жа Шаклиян към присъстващите 25 участника, представители на младежката структура на партията в Сливен, млади симпатизанти и съмишленици, някои от които бяха дошли специално за мероприятието от други градове. – Повярвайте ми – няма нещо, което не бихте могли да постигнете. Школата за млади лидери ще ви предостави арена за дискусии и изява, ще придобиете умения и познания, с които на свой ред ще мотивирате и преуспявате.”
Методологията на обученията и програмата за следващите семинари беше представена от Мария Панчева – изпълнителен директор на Център за социални практики към Нов български университет – София.
„Впечатлена съм от потенциала, който виждам – сподели тя. – Такива са хората и това е пътят да бъде създаден новият елит в страната.”
Участниците в семинара декларираха желанието си да се включат активно в обученията по теми като публична реч и умения за презентиране, изкуството на преговорите, власт, управление и политика, решаване на кризи и конфликти, работа в социални мрежи. Те проведоха оживена дискусия с гост-лектора Емил Спахийски – дългогодишен журналист с опит от различни медии – за ролята и механизмите на функциониране на четвъртата власт.
Първото събиране на Школата за млади политици в Сливен завърши с различни предложения за гостуващи лектори.

                                                                 *  *  *
            Целта на Школата за млади лидери в Сливен е да предоставя експертно и политическо обучение. Програмата стартира с шест модула, които ще се провеждат на два месеца. Методите на обучение са интерактивни и включват лекции, работа в малки групи, работа по казуси, симулации, дискусии. Всеки модул съдържа теоретична подготовка по дадена тема, практически занятия и работа в групи, реализирани от водещи експерти в съответната сфера. Участват и специални гост-лектори –политици, заемащи или заемали водещи постове(президент, премиер, председател на НС), дипломати, политически анализатори, журналисти. Те ще споделят опита си и ще са на разположение за дискусии с участниците.

вторник, 8 ноември 2011 г.

Палечка - спектакъл от деца за деца на сцената на читалище Зора

Първият следпремиерен спектакъл „Палечка” ” по произведението на датския писател  Ханс Кристиян Андерсен ще бъде игран пред децата на Сливен, утре 9 ноември от 18.00 часа в салона на читалище „Зора” Сливен. В ролите на героите от приказката са децата от детска театрална студия към читалището.
„Палечка” е една от историите, към които се отнасям с лично пристрастие – един от моите първи опити да представя разказ пред публика в детството, макар и само на кръг близки и познати, беше именно върху тази приказка, споделя режисьорът на постановката Ивайло Гандев.Спектакълът е предназначен за детска аудитория. Една от целите на проекта е в диалог с техните връстници, които разказват историята, да потърсим проблемите, които ги вълнуват в класическия сюжет.  Формулата деца играят за деца винаги ми се е струвала важна в търсенето на най-адекватен начин да се изгради едно представление за млада публика” казва още младият режисьор.
Автор на адаптацията за сцена е режисьорът Венцислав Асенов, автор на много спектакли за деца от различни възрасти. Сценографи на постановката са Елица Рангелова и Гергана Мантърлиева. Мерилин Николова изпълнява ролята на главния герой в спектакъла – Палечка.


                                                                   *     *     *

Палечка (на датски Tommelise) е приказка, създадена от датския поет, пътешественик и разказвач на приказки Ханс Кристиян Андерсен. Подобно на повечето негови приказки, тя не е заимствана от по-ранно устно народно творчество, а е измислена от самия писател. За пръв път е публикувана в Дания през 1835 г. във втория том на „Приказки, разказани за деца”. Интерпретирана е във филми и куклени спектакли.

понеделник, 7 ноември 2011 г.

Селски апаш влезе в затвора за кражба на кола


07.11.2011, Сливен (sr.pr.com);  Наказание една година лишаване от свобода, постанови Районен съд Сливен срещу автокрадец от село Гълъбинци, Ямболско. В нощта на 17-ти срещу 18-ти януари 2011 г., в Сливен, 38-годишният М.К. е откраднал лек автомобил „Фиат Пунто”, частна собственост. В района на сливенското село Николаево автомобила се повредил и М.К. го изоставил.
Присъдата от една година лишаване от свобода той ще изтърпи при първоначален строг режим, реши още Районен съд Сливен. Съдът му отне и шофьорската книжка за срок от шест месеца. Той ще трябва да заплати и 70 лева за направените разноски по делото в полза на държавата.
Присъдата подлежи на обжалване и протестиране в 15 дневен срок пред Окръжен съд Сливен.

1000 лева глоба за кражба на ток

07.11.2011, Сливен (sr.pr.com);  Хиляда лева глоба за неправомерно присъединяване към електрическата мрежа на „EVN България електроразпределение” АД Пловдив, постанови Районен съд Сливен срещу 48-годишенният А.Р. от сливенското село Горно Александрово. Съдът го намери за виновен, че на 22 януари 2011 г., в дома си в селото сам се е прикачил към мрежата на електроразпределителното дружество. Извършвайки това, той е създал условия за непълно отчитане на употребената електрическа енергия. Вещественото доказателство по делото – 7 метра мостов проводник, съдът разпореди да се унищожи като вещ без стойност.
Решението подлежи на обжалване и протестиране в 15-дневен срок пред Окръжен съд Сливен.